niedziela, 14 grudnia 2014

Dlaczego papierosy szkodzą bardziej kobietom?

Około 3,5 miliona Polek pali papierosy. To groźny nałóg, który szkodzi nam bardziej niż uzależnionym od nikotyny mężczyznom. 
Jeśli usłyszysz kiedyś od mężczyzny, że pali od lat i nic mu się nie dzieje pamiętaj, że kobietom papierosy szkodzą o wiele bardziej. Jak to możliwe?
Badania na temat szkodliwości palenia prowadzi Komisja Europejska. Jej członkowie dowiedli, że tytoń obecny w papierosach sieje większe spustoszenie w naszym organizmie. Podobne badania przeprowadzono na Uniwersytecie Minnesota, które wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca u palących kobiet jest o 25% większe niż u uzależnionych od tytoniu mężczyzn. 
Skutki palenia w przypadku kobiet są przerażające. Liczba zachorowań na raka płuc wśród kobiet w Polsce z roku na rok jest coraz większa.
W 2011 roku w Polsce zarejestrowano ponad 6 tysięcy zachorowań na raka płuc wśród kobiet, w tym samym czasie ponad 6 tysięcy Polek umarło z tego powodu. Nowotwór płuc, spośród wszystkich nowotworów, jest główną przyczyną śmierci kobiet w Polsce.
Problem w tym, że Polki wcześnie zaczynają przygodę z papierosami. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 kiedykolwiek próbowała palić tytoń. Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowań na raka płuc i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci. 
Niewykluczone, że palące kobiety zaciągają się mocniej niż mężczyźni. Bardzo niekorzystna jest natomiast słabość kobiet do papierosów cienkich czy mentalowych. Młode osoby sądzą, że paląc papierosy light czy slim szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nie prawda. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu. Podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Flickr Images

Popular Posts